AK-TEK DÖKÜM SANAYİİ | teknik bilgiler, çukur kalıplar | pik döküm ve pik alaşımlı döküm çeşitleri, PİK DÖKÜM, ak-tek döküm, aktek döküm, sfero döküm ve pik alaşımlı sfero çeşitleri, sifero döküm, sifero dokum, çelik döküm makina parçaları, kalıp döküm, sfero çelik kumlama temizleme siparis teslim dokum, döküm, kumlama makinesi, makine parçaları, endüksiyon ocağı, yağmur suyu ızgarası, menhol kapağı, döküm türleri, döküm çeşitleri, döküm hataları, derinkuyu dalgıç pompa parçaları, ızgara çeşitleri, ızgara döküm, makina bağlantı parçaları,motor bağlantı parçaları,vakum pompa bağlantı araçları, zamak kalıp çeşitleri
 
AK-TEK DÖKÜM SANAYİİ
   Kaliteli ve Zamanında Teslim
 
(212) 485 24 61

Untitled Document


ÇUKUR KALIPLAR
 

   Çukur kalıplar, derecelere sığmayacak kadar büyük dökümlerin gerçekleştirilmesi için kullanılır. 1 tondan 100 tona kadar olan dev dökme parçaları, dereceler içinde kalıplamak mümkün olmamaktadır. Bu şekildeki parçaların dökümünü gerçekleştirebilmek için kutu biçiminde, duvarları beton ile örülen, boyutları birkaç metreye kadar çıkabilen havuzlar içinde kalıplama yapılır. Kalıbın yapılması uzun zaman alır, parçanın şekline göre kalıbın yapılması günleri alabilir.

    Kalıplama sırasında model bir çukura yerleştirilir ve kalıp kumu modelin altına ve çevresine dökülür, kum orada tamponlanıp sıkıştırılır. Daha sonra üst kalıp yerleştirilerek bölüm yüzeyinde metal sızmasını önlemek için yere bağlanır. Bölüm yüzeyi zemin seviyesinde veya üzerinde olabilir. Birçok dökümhanede sürekli olarak ürettikleri iri parçalar için hazır beton çukurlar vardır. Parçanın biçimi modelin kalıptan çıkmasını engelliyor ise, kalıplamada maçalardan yararlanılabilir. Kalıbın yapılması uzun zaman alır, parçanın şekline göre kalıbın yapılması günleri alabilir.

   Büyük iç gerilmelerin ortaya çıkmasını önlemek için, bu tür büyük dökümler yavaş soğutulmalıdır. Dolayısıyla dökümden sonra kalıbın açılması için birkaç gün beklenmesi gerekebilir. Bu yöntemde de kalite, kalıpçıların becerisine bağlı olup, boyut hassasiyeti düşüktür. Çukur kalıba dökümde boyut toleransları 1-2 cm’ye çıkabilir. 

Çukur Kalıplar   Çukur Kalıplar
     
Çukur Kalıplar   Çukur Kalıplar
     

Fotoğraf ve metin için kaynaklar:

 Aran A., Metal ve Döküm Teknolojisi, Birsen Yayınevi, 1999.

 Ersümer A. & Uzunova T., Demir Dökümü, İTÜ Matbaası, 1967. 

  Çukur Kalıplar
Untitled Document
      Her Türlü Hakkı Saklıdır. Ak-Tek Döküm San. 2008 ©                               Anasayfa | Ürünlerimiz | Teknik Bilgiler | Hakkımızda | İletişim | Linkler
Web Tasarım : Turgay GEZİCİ